טיפולי פוריות

לאחר בירור מלא של הסיבות לאי פוריות אוכל להמליץ על הטיפול המתאים לכן. כרקע להבנת הטיפולים, נחוץ להכיר תחילה את התהליך הטבעי של ביוץ וכניסה להריון.

מצגת כניסה להריון טבעי,  מצגת תהליך הביוץ הטבעי.


מעקב ביוץ, השבחת זרע והזרעה

לזוגות עם בעיית זרע קלה, זוגות עם קושי בקיום יחסי מין ונשים המעוניינות בהריון עם זרע תורם,אמליץ לבצע מעקב ביוץ, השבחת זרע והזרעה בתזמון אופטימלי לביוץ. בתהליך זה נעקוב אחר הביוץ הטבעי בעזרת אולטרסאונד (מדידת גודל הזקיק המוביל) ובדיקות דם. בתזמון אופטימלי, סביב הביוץ, נבצע השבחת זרע והזרעה.


באמצעות ההזרעה אנו מתמודדים עם מספר גורמים מפריעים אפשריים להגעת הזרע לביצית הנמצאת בחצוצרה, ביניהם:

  • סביבה חומצית עוינת של הנרתיק;
  • ריר צווארי שלעיתים הוא עוין;
  • מעבר דרך צוואר הרחם שלעיתים מעכב ומונע מחלק מתאי הזרע להגיע לרחם;
  • קיצור הדרך שעוברים תאי הזרע לאתר ההפריה עם הביצית.

איך מבצעים הזרעה ? ועוד על טיפולי פוריות

  1. בן הזוג נותן זרע בכוסית;
  2. במעבדת זרע מבצעים תהליך "השבחת זרע" בו מפרידים את תאי הזרע מנוזל הזרע ומבודדים את תאי הזרע התקינים ובעלי התנועתיות הטובה ביותר מתאים פגומים, תאי דלקת וחיידקים, אשר נמצאים לעיתים בנוזל הזרע. התוצאה המתקבלת היא תאי זרע תקינים בעלי תנועתיות טובה.
  3. במרפאה, מחדירים את הזרע המושבח ישירות לחלל הרחם באמצעות קתטר, המוחדר דרך צוואר הרחם לחלל הרחם. פעולת ההזרעה היא מהירה ואינה כרוכה בכאב.

סרטון אנימציה המדגים הזרעה

אין צורך להימנע מקיום יחסי מין בימים שלפני ביצוע ההזרעה.

hazraa

טיפולי השראת ביוץ והזרעה – טיפולי פוריות

על מנת לגרום לנשים שאינן מבייצות לבייץ ולנשים מבייצות לבייץ יותר מביצית אחת, נוסיף הורמונים (בכדורים לבליעה או בזריקות). הטיפול ייקבע לפי סוג הבעיה, משך אי הפוריות ורצון בני הזוג בטיפולי פוריות והשראת ביוץ. על פי רוב הטיפול הוא באותו ה- FSH (הורמון) המופרש באופן טבעי מהגוף (ראי מצגת תהליך הביוץ הטבעי). מתן הורמון ה- FSH מאפשר ליותר מזקיק אחד מהזקיקים "שירדו למדף" והחלו לגדול, להמשיך ולגדול ובכך ייווצר ביוץ של יותר מביצית אחת. מטרת הטיפול היא להגיע לביוץ של 2-3 ביציות ובכך להעלות את הסיכוי להריון. במהלך הטיפול אעקוב אחר תגובת השחלות באמצעות בדיקות דם הורמונליות ובאמצעות בדיקת אולטרה סאונד בה אמדוד את רירית הרחם ואת הזקיקים הגדלים בשחלות, זאת על מנת לתזמן את הביוץ בצורה מיטבית.

zkikim-shahala
זקיקים בשחלה
ririt-rehem
רירית הרחם

בעיתוי המתאים על פי בדיקות הדם והאולטרה סאונד, תקבלי זריקה שגורמת לביוץ של הביציות שהתפתחו. תוך 36 שעות ממועד מתן הזריקה יתרחש הביוץ. במקביל לכך, כחלק מהטיפול מומלץ לבצע השבחת זרע והזרעה בתזמון מתאים לביוץ. בטיפול זה תהליך הביוץ וההפריה של הזרע והביציות קורים באופן טבעי בחצוצרה. הסיכוי להריון עולה בביוץ של 2-3 ביציות ובתזמון מתאים של הזרעה לרחם.

תמיכה ברירית הרחם בתקופת ההשרשה והתפתחות ההריון הצעיר

לחלק מהנשים שלא מצליחות להרות יש בעיה בתפקוד הזקיק בשחלה לאחר הביוץ, זו היא אי ספיקה של הגופיף הצהוב. לאחר הביוץ, הזקיק ממנו יצאה הביצית נקרא גופיף צהוב ותפקידו להפריש הורמון, הנקרא פרוגסטרון. נוכחותו של ההורמון תומכת בהשרשת העובר ברירית הרחם ובהריון הצעיר. אחד הסימנים לאי ספיקה של הגופיף הצהוב הן הפרשות חומות דמיות קלות מספר ימים לפני קבלת הוסת. טיפול הורמונלי בפרוגסטרון בתקופה שלאחר הביוץ יכול לתקן מצב זה.

ניתן לקרוא על הזרעה סיכויי הצלחה בעמוד זה.

איסוף הזרמה לקראת בדיקת זרע או השבחה

יש להקפיד לאסוף את הזרמה במיכל סטרילי, כמו זה שמשמש לביצוע תרבית שתן, אותו ניתן לקבל בקופת החולים. הדרך הטובה ביותר לאיסוף הזרע היא באוננות, בה הזרמה נאספת בשלמותה למיכל. במשגל נסוג לעיתים הטיפה הראשונה (שמכילה דווקא את הריכוז הגבוה ביותר של זרע) נפלטת בנרתיק, לרב בלי שהגבר אפילו מודע לכך. בגברים שלא מסוגלים להגיע לפליטה מלאה באוננות או שמעדיפים, מסיבות הלכתיות ואחרות, להימנע מאוננות, ניתן לאסוף את הזרמה על ידי קיום יחסים עם קונדום מיוחד ("הלכתי") – קונדום ללא קוטל זרע, שיש בו חור זעיר שלכאורה מבטל את "איסור החציצה". את הקונדום ניתן לקנות דרך מכון "פועה". רצוי למסור את המכל עם הזרע תוך שעה למעבדת הזרע.לאחר ההשבחה במעבדה, רצוי להגיע למרפאה להזרעה תוך מספר שעות לכל היותר. את המבחנה שתימסר לכם לאחר ההשבחה מומלץ להחזיק בצמוד לגוף (אין לשמור בקירור).

טיפולי פוריות עושים רק אצל דר תמר ארנון. צרו קשר היום.

בהצלחה!!!

רזרבה שחלתית

הזרעה ראשונה

תרומת ביציות